reklama
kategoria: Zdrowie
23 lipiec 2024

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

zdjęcie: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą / v6422390
v6422390
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację, która ma uczyć najmłodszych pacjentów, jak żyć z cukrzycą typu 1. Wirtualny awatar musi jeść, pić oraz przyjmować insulinę, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Za prawidłowe korzystanie zbierane są punkty.
REKLAMA

O udostępnieniu bezpłatnej aplikacji edukacyjnej dla młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 poinformowała w komunikacie Politechnika Lubelska. Pracowali nad nią naukowcy z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Bohaterowie aplikacji – Gabi lub Miki - uczą dzieci, w jaki sposób wygląda życie z cukrzycą. Wirtualny awatar musi jeść, pić oraz przyjmować insulinę, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Za prawidłowe korzystanie zbierane są punkty.

„Jeśli popełni się błąd, cyfrowy bliźniak może trafić do wirtualnego szpitala, co nie będzie miało realnych konsekwencji dla pacjenta. Ten widząc, że wdrożony przez niego plan postępowania zawiódł, może zmodyfikować działania w swoim życiu” – opisała uczelnia.

W ten sposób chorzy mogą nauczyć się zarządzania posiłkami i podawania insuliny w bezpieczny, kontrolowany sposób. „Chodziło o to, aby tego żywego pacjenta zastąpić algorytmem matematycznym, który będzie reagował dokładnie w ten sam sposób na posiłki i na podaną insulinę. Będzie się mu zmieniała glikemia w sposób jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego pacjenta” – wyjaśnił dr inż. Tomasz Nowicki z Politechniki Lubelskiej.

Pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 stanowią ok. 10 proc. wszystkich chorych na cukrzycę. Choroba pojawia się najczęściej między 10. a 14. rokiem życia. Dr n. o zdr. Grzegorz Nowicki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwrócił uwagę, że od momentu postawienia diagnozy zarówno dziecko, jak i cała rodzina musi zmienić swój styl życia.

„Ze względu na to, że dziecko podlega restrykcyjnemu sposobowi postępowania w postaci komponowania posiłków, pomiaru poziomu glikemii w określonych godzinach, odpowiedniego reagowania na poziom glikemii” – wymienił ekspert.

Aplikacja T1Dcoach przeszła liczne testy kliniczne w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Można pobrać ją bezpłatnie ze sklepu Google Play.

Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu „Dostępność Plus”.(PAP)

gab/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grójec
2.1°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grójcu

kiedy
2024-12-15 16:00
miejsce
Spartakus. Hala sportowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-16 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-02 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany