reklama
kategoria: Religia
6 grudzień 2024

W niedzielę uroczystości upamiętniające ks. Emila Szramka w 25. rocznicę jego beatyfikacji

zdjęcie: W niedzielę uroczystości upamiętniające ks. Emila Szramka w 25. rocznicę jego beatyfikacji / v15184312
v15184312
W najbliższą niedzielę w Katowicach odbędą się uroczystości z okazji 25. rocznicy beatyfikacji ks. Emila Szramka, który od 1926 do 1940 r. był proboszczem miejscowej parafii mariackiej. Tego dnia zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik duchownego.
REKLAMA

Ks. Szramek, błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, zginął w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Został beatyfikowany w 1999 r. Był nie tylko zasłużonym kapłanem, ale też działaczem społecznym i narodowym, badaczem historii i kultury Śląska oraz budowniczym katowickiej katedry.

Uroczystości upamiętniające duchownego odbędą się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (kościele Mariackim). Od lat jest patronem przykościelnego placu. „Wydarzenie odbędzie się w ramach uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz odpustu parafii. Świętowanie zainicjuje koncert Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza, podczas którego usłyszymy utwór skomponowany dla uczczenia bł. ks. Emila Szramka w wykonaniu profesorów Juliana i Henryka Gembalskich” - poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.

Później zaplanowano uroczystą sumę odpustową, której będzie przewodniczył arcybiskup Adrian Galbas. Po mszy św. zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik bł. ks. Emila Szramka, który powstał staraniem parafii mariackiej i katowickiego oddziału IPN dla upamiętnienia 25. rocznicy beatyfikacji duchownego. Podczas uroczystości zostanie także wręczona coroczna nagroda bł. Emila Szramka, ustanowiona w 2009 r.

Emil Szramek urodził się 29 września 1887 r. w Tworkowie pod Raciborzem. Święcenia kapłańskie przyjął w 1911 r. „Jego życie stało się nie tylko świadectwem głębokiej wiary, ale również niezwykłego oddania kulturze i sztuce Górnego Śląska. Zasłynął przede wszystkim jako budowniczy Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie został powołany do tej zaszczytnej roli przez biskupa Arkadiusza Lisieckiego” - przypomina IPN.

W 1926 r. papież Pius XI powierzył ks. Szramkowi parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Był tam proboszczem do 1940 r. Obok działalności duszpasterskiej poświęcał się badaniom nad różnorodną kulturą Górnego Śląska. Był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku. Równocześnie redagował „Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku”.

Był jednym z inicjatorów założenia w Katowicach Biblioteki Śląskiej, a następnie przewodniczącym Rady Muzealnej Muzeum Śląskiego. Był bibliofilem, kolekcjonerem i koneserem sztuki. „Misją księdza Szramka było krzewienie kultury polskiej. Między innymi przed i po I wojnie światowej działał w Towarzystwie Oświaty im. św. Jacka, w którym wydawał periodyk +Głosy znad Odry+, broniący języka polskiego na Górnym Śląsku” - dodają przedstawiciele IPN.

Przed wybuchem II wojny światowej ks. Szramek przekazał diecezji katowickiej swoją kolekcję dzieł sztuki i księgozbiór. Podczas okupacji niemieckiej był represjonowany przez Gestapo. Został aresztowany i osadzony ostatecznie w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie został zamordowany 13 stycznia 1942 r. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym 13 czerwca 1999 r.(PAP)

kon/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grójec
6.5°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grójcu

kiedy
2025-01-15 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-06 18:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany