Góralska muzyka zabrzmi między innymi w bielskiej Straconce, Szczyrku i Sopotni. Podczas uroczystych mszy św. zabrzmią góralskie głosy i instrumenty: okaryny, fujarki, skrzypce i basy, dudy, a także trombity.
Pasterka w góralskiej oprawie to już tradycja w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce, dzielnicy Bielska-Białej. "Podźmy do Betlejem i uwidzimy, co sie hań stało i o cym nom Pon opedzioł. Świynta juz za pasym. Przysed tyz dlo nos taki cas, kiedy to piyknie Wos pytomy na dziesiontom juz, górolskom Pastyrke w Straconce. Nie zabocie tyz uo tym, ze kie kciecie, uobiyrcie sie w górolski uodziyni i chebojcie na pasytrke, coby razy z nami siwyntować narodzyni Bozej Dzieciny" – zapraszają parafianie.
Po góralsku będzie w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski "na Górce" w Szczyrku. "W tym roku będzie nam towarzyszył regionalny zespół +Klimczok+. Po pasterce na placu przed sanktuarium podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia i będziemy mogli poczęstować się tradycyjnym świątecznym +jadłem i napojem+" – podali duchowni.
Sanktuarium "na Górce" powstało w miejscu, gdzie w 1894 roku 12-letniej Juliannie Peździe ukazała się Matka Boża. Później widziała ją jeszcze dwójka innych dzieci: Marianna Pezdek oraz Marianna Marek. Maria namawiała je do odmawiania modlitwy "Anioł Pański", a także poleciła wybudować kaplicę. Drewniana kapliczka powstała jeszcze w 1894 roku. W latach 1948-1953 wzniesiony został obecnie istniejący kościół-sanktuarium. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mrr/