reklama
kategoria: Kraj
8 sierpień 2024

Dajemy społeczeństwu realną możliwość zaskarżenia Planu Urządzania Lasu

zdjęcie: Dajemy społeczeństwu realną możliwość zaskarżenia Planu Urządzania Lasu / fot. PAP
fot. PAP
Możliwość zaskarżenia Planu Urządzania Lasu oraz włączenie regionalnych dyrekcji ochrony środowiska w proces zatwierdzania PUL zakłada projekt zmiany przepisów dotyczących kontroli społecznej nad lasami - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
REKLAMA

Na konferencji prasowej Dorożała przedstawił założenia zmian w prawie, dot. kontroli społecznej nad lasami. "Projekt zmiany ustawy o lasach dotyczący partycypacji społecznej trafia do konsultacji, trafia do państwa. To jest moment, w którym oddajemy nadzór społeczny nad lasami właśnie społeczeństwu" - podkreślił Dorożała.

Wiceminister dodał, że w ostatnich tygodniach spotkał się z grupą kilkuset leśników w konkretnych nadleśnictwach i "jest zbudowany tymi spotkaniami". Jak mówił, choć wielu

leśników nie musiało tego robić za czasów poprzedniej władzy "(...) to potrafili wyjść do ludzi, pokazać projekty, które mają i zapytać ich o zdanie, żeby uniknąć tych konfliktów społecznych, które wszyscy obserwowaliśmy przez lata w sposób, w jaki realizowała to poprzednia władza” - zaznaczył.

Dorożała ocenił, że biorąc przykład np. z takich nadleśnictw w Kozienicach i Ciechanowie, można by uniknąć większości konfliktów, które działy się w sferze społecznej. “Ten projekt zmiany ustawy zakłada po pierwsze możliwość zaskarżenia Planu Urządzania Lasu, który zatwierdza minister, po drugie włącza regionalne dyrekcje ochrony środowiska w proces zatwierdzania Planu Urządzania Lasu” - zaznaczył. Dodał, że jest to ogromne wzmocnienie z punktu widzenia ochrony środowiska.

“Dajemy potężne narzędzie leśnikom. Każdy nadleśniczy pojawiający się na sesji Rady Gminy będzie miał szansę opowiedzieć o tym, co zostało zrobione w ostatnim roku trwania tego Planu Urządzania Lasu - to są dokumenty, które powołuje się na 10 lat - i jednocześnie pokazać to, co się będzie działo w najbliższej perspektywie” - przekazał Dorożała.

Wiceminister zachęcił także do wzięcia udziału w konsultacjach. "Będzie czas na konsultacje, na wszelkie uwagi, opinie (...) ale najważniejsze jest to, że dzisiaj spełniamy te obietnice, dzisiaj dajemy państwu projekt zmiany ustawy o lasach, która daje społeczeństwu tą oczekiwaną, pożądaną kontrolę” - podkreślił.

Pytany, kiedy ten projekt może fizycznie trafić do parlamentu, Dorożała odpowiedział, że "projekt wyjdzie z ministerstwa jeszcze w tym tygodniu bądź najpóźniej na początku przyszłego". Jego zdaniem proces konsultacji potrwa kilka tygodni. "Chcielibyśmy, żeby jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale, ten projekt trafił do Sejmu” - zaznaczył.

Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego nadleśnictwa. Zawiera on opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Jest sporządzany co 10 lat m.in. na podstawie ustawy o lasach.

Zmiana przepisów w tej sprawie wymuszona jest wyrokiem TSUE, który wskazał w 2023 r. na niezgodność polskich przepisów z unijnymi ws. możliwości skarżenia PUL-i do sądów. Przykładowo kilka lat temu organizacje ekologiczne bezskutecznie próbowały zablokować w sądach administracyjnych zmiany PUL trzech nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej, które zakładały większe cięcia drzew. (PAP)

agg/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grójec
5.2°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grójcu

kiedy
2024-11-20 17:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 12:00
miejsce
Grójecki Ośrodek Kultury, Grójec,...
wstęp biletowany